Keçe Aksesuarları Tanıtım Ve Satış Merkezi Açılış Toplantısı Düzenlendi.

İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından İstanbul Kalkınma Ajansı “Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” çerçevesinde yürütülen “İstanbul Aydın Üniversitesi Keçe Merkezi Projesi” kapsamında Merter’de “Keçe Aksesuarları Tanıtım ve Satış Merkezi” kuruldu.

Güngören Belediyesi, Nako İplik Paz. ve Tic. A.Ş. ve Mert İpek Ltd. Şti.’in iştirakçi olarak yer aldığı “İstanbul Aydın Üniversitesi Keçe Merkezi Projesi” ile, kaybolmakta olan keçe sanatını yeniden canlandırarak İstanbul’un özgünlüğünü geliştirmek ve kültürel sürdürülebilirliğine katkı sağlamak hedefleniyor. Proje kapsamında, geleneksel ve modern tepme keçe üretim teknikleri alanında örgün ve yaygın eğitimi geliştirerek İstanbul’da yaratıcı işgücünün geliştirilmesini desteklemek amacı ile İstanbul Aydın Üniversitesi’nde “Keçe Merkezi” oluşturuldu. Bu Keçe Merkezi’nde İstanbul Aydın Üniversitesi Moda Tasarımı öğrencileri uygulamalı ders görüyor, ayrıca Merkezde 4 ay süresince Güngören ilçesinden 30 kişiye yönelik “Geleneksel ve Modern Tepme Keçe Öğretim Programı” düzenlendi.

Proje kapsamında ayrıca keçe aksesuarları tanıtım ve satış ağı oluşturarak, iş gücünde yer alacak kişilerin ürünlerini sergileyerek kazanç elde edebilecekleri ortak bir kullanım merkezi oluşturulmuş oldu. “Keçe Aksesuarları Tanıtım ve Satış Merkezi”nde, İstanbul Aydın Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı öğrencileri ve Modern ve Geleneksel Tepme Keçe Öğretim Programı katılımcıları keçe kullanarak ürettikleri tekstil ürünlerinin ve aksesuarların tanıtım ve satışını yapabilecekler. Ortak kullanım merkezleri olacak “İstanbul Aydın Üniversitesi Keçe Merkezi” ve “Keçe Aksesuarları Tanıtım ve Satış Merkezi”nde yürütülecek faaliyetlerle, keçe sanatının yeniden canlandırılmasına, tarihi ve kültürel mirasımızın korunmasına katkı sağlanmış olunacak.